Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2023  >  Únor  >  NGC2264 - hvězdokupa Vánoční stromeček a okolní mlhoviny

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC2264 - hvězdokupa Vánoční stromeček a okolní mlhoviny

Uznání a copyright: Michal Vopálenský (http://www.astrofotky.cz/~michal.vopalensky)

Popis: Otevřená hvězdokupa v souhvězdí Jednorožce, která připomíná rozmístěním hvězd vánoční stromeček (na mé fotografii je ale otočený zhruba z pravého horního rohu do spodního levého rohu). Okolo jsou velmi zajímavé mlhoviny, v levé části vidíme \"cone nebula\" a v pravé části pod nejjasnější hvězdou (15 Mon) je tzv. mlhovina \"liščí kožich\". Fotografováno od 20 hodin, snímek vznikl poskládáním celkem 112 minutových expozic.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Hojkov

Datum pořízení: 15.02.2023

Optika: SkyWatcher Quattro 200/800

Montáž: SkyWatcher EQ5 + OnStep

Snímač: QHY 533c

Zpracování: Pořízení fotografií: kStars
Stacking: SiriL
Postprocessing: PixInsight

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


10. vesmírný týden 2026

10. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2026. Měsíc bude v úplňku. Za soumraku je dobře vidět Venuše, která se potká se Saturnem a Neptunem. Vysoko pod Plejádami je Uran a v Blížencích výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale už vidíme i nějaké skvrny. V týdnu nastává ideální okno viditelnosti komety Wierzchos. Nejlepší snímky komety 3I/ATLAS ze sondy JUICE publikovala Evropská vesmírná agentura. NASA nechala zavést raketu SLS k opravám héliového okruhu horního stupně a oznámila změny v programu Artemis. Po rekordně dlouhé době 187 dnů se vrátil níkladní Dragon z ISS. Před 35 lety prolétlo hejno kosmických sond poblíž jádra Halleyovy komety. Nejblíže a nejlepší snímky přinesla mise Giotto.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2024 E1 (Wierzchos)

https://en.wikipedia.org/wiki/C/2024_E1_(Wierzcho%C5%9B)

Další informace »