Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2023  >  Březen  >  Večerní setkání Večernice a Jupitera

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Večerní setkání Večernice a Jupitera

Uznání a copyright: Tomáš Sykala (https://www.instagram.com/sykyyy.photography/)

Popis: Hned ze začátku března se nám naskytla krásná podívaná na obloze, konjunkce v podání Jupitera a Venuše. A tak jsem nemeškal příležitosti, popadl foťák, stativ a vyjel z města. Ve skutečnosti konjunkce vypadala ještě lépe, než na fotkách. Další významnější konjunkce nás čeká až na začátku července, a to Venuše a Marsu, tak si ji nenechejte ujít.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Kopřivnice

Datum pořízení: 02.03.2023

Snímač: Sony HX60

Zpracování: Fotografie zpracovány v Zoner Photo Studiu X. Lehce přidána sytost, upravena expozice a přidána zřetelnost.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »