Česká astrofotografie měsíce - Březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81 - M82

Uznání a copyright: Martin Bažo (http://www.spacephoto.eu)

Popis: Na tejto fotografii su dve susediace galaxie, M81 a M82. Sú vzdialené od nás zhruba 12 miliónov svetelných rokov, ale vďaka moderným teleskopom a fotoaparátom môžeme vidieť ich krásu a detaily.
Galaxia M81 (Bodeho hmlovina), ktorá sa nachádza vpravo na fotografii, je veľmi jasná a zaujímavá špirálová galaxia. Môžeme vidieť jasné ramená galaxie, ktoré obsahujú hviezdy, plyny a prach, v ktorých prebieha hviezdotvorba. Vďaka tomu nám táto galaxia pomáha pochopiť, ako sa tvoria a vyvíjajú galaxie.
Galaxia M82 (Cigara), ktorá sa nachádza vľavo na fotografii, je nepravidelná galaxia , ktorá je plná hviezdnych explozií a výbuchov supernov. Tieto udalosti vytvárajú silné vetry a tlak, ktorými sú vychýlené plyny a prach z galaxie. Tento jav môžeme vidieť ako tmavú pásikovú škvrnu, ktorá prechádza cez galaxiu a nazýva sa aj \"cigarovou\" škvrnou. Po bokoch galaxie mozeme vidiet jasne mracna ionizovaného vodika.
Celkový záber týchto dvoch galaxií vytvára nádhernú a fascinujúcu scenériu, ktorá dokáže zaujať nielen milovníkov astronómie, ale aj širokú verejnosť. Táto fotografia je preto dokonalou ukážkou krásy vesmíru a jeho nekonečného tajomstva, ktoré môžeme obdivovať.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Kapusany pri Presove - Podhorany

Datum pořízení: 01.03.2023

Optika: Sky watcher 200/1000

Montáž: iOpron iEQ45 pro

Snímač: QHY 8L Cool

Zpracování: N.I.N.A. 60x300s, -30C
stack: Siril
post proces: Pixinsight, PhotoShop

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »