Česká astrofotografie měsíce - Březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc

Uznání a copyright: Martin Adamovský

Měsíc nad našimi hlavami provází nás již od malička a lidstvo již od dob pradávných. A tak se nám zdá, že jej důvěrně známe, vždyť se stal základem mnoha kalendářů a ovlivnil i ten náš. Ale tak jak díky novému zájmu a výzkumům znovu a znovu překvapuje vědce, kteří jej zkoumají, překvapila i březnová vítězná fotografie sedmnáctiletého Martina Adamovského porotu.

Zářící kotouč Luny většinou astrofotografům vadí a ti s netrpělivostí čekají na bezměsíčné noci, aby namířili své objektivy do hlubin noční oblohy. A Měsíc tak trochu opomíjejí.

I když se může zdát, že vyfotografovat jej není vůbec těžké, pořídit takto kvalitní snímek se podaří pouze málokomu. Fotograf musí překonat nejen velký rozsah jasu mezi téměř kolmo Sluncem nasvícenou částí a kontrastními oblastmi terminátoru (přechodu světla a stínu), ale musí se poprat i s neklidem ovzduší a dalšími "měsíčními" nástrahami. Ze všech těchto bojů vyšel autor vítězně. Na snímku rozeznáme nejen důvěrně známá měsíční lávová moře, pohoří a krátery různých velikostí, ale i světlé paprsky vycházející z některých z nich.

Děkujeme nejen za kvalitní a krásnou fotografii, ale i za připomenutí, že Měsíc patří k naší obloze stejně jako hvězdy, komety a mlhoviny a že bychom k němu také měli občas otočit svůj pohled.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Plzeň

Datum pořízení: 7.3. 2006 20:00 UT

Optika: ED Sky Watcher refraktor 120/900

Montáž: EQ 6 Pro Skyscan

Snímač: Canon EOS 300D

Zpracování:

složeno a doostřeno v Registaxu, další zpracování v Photoshopu 7

Postup:

složeno ze 7 snímků po 1/50 sec

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »