Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2023  >  Září  >  Skřítci nad Vladařem

Česká astrofotografie měsíce - Září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skřítci nad Vladařem

Uznání a copyright: Lukáš Veselý (https://www.lukasvesely.com/)

Popis: Studená fronta v noci z 15. na 16. července konečně přinesla bouřky, nad kterými se daly zachytit zajímavé jevy. Obvykle se totiž zatáhne obloha vysokou oblačností v západních Čechách a nelze tak fotit ani Rudé skřítky ani samotný bouřková mrak.
Tentokrát bylo dlouho do noci jasno, takže jsem vyrazil na Manětínsko pod bájnou stolovou horu Vladař. Na fotce jsou Rudé skřítky z bouře nad Německem asi 300 km daleko ještě během astronomického soumraku.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Bohuslav

Datum pořízení: 15.07.2023

Optika: Sigma EF 40 mm f1,4

Snímač: Canon R astro

Zpracování: Krajina snímána zvlášť na vyšší clonu a nižší ISO ihned po nasnímání oblohy pro lepší kresbu a méně šumu. Složeno a vyvoláno v Photoshopu.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


2. vesmírný týden 2026

2. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 1. do 11. 1. 2026. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti. Večer je nad jihem až jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem Jupiter, který bude v opozici, a tedy nejblíže Zemi a viditelný celou noc. Uran je také v noci vysoko na obloze a chybí jen planety v konjunkci se Sluncem. Aktivita Slunce se zvýšila a erupce vedly i k aktivitě geomagnetického pole a slabým polárním zářím. Pokračují starty Falconů 9 pro platící zákazníky i pro vlastní síť Starlink. K testu se chystá nová raketa Ceres-2. Před 90 lety se narodil Robert Woodrow Wilson, který spolu s Arno Penziasem objevil záření kosmického pozadí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33.

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33. Složeno ze 119 jednotlivých expozic po 10 sekundách. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Výsledek nepříznivě ovlivnilo silné měsíční světlo, které se navíc rozptylovalo na souvislé sněhové pokrývce. Teplota vzduchu -10.7°C.

Další informace »