Emisní mlhoviny v galaxii M33

Uznání a copyright: Martin Myslivec (http://hvbo.cz)
Popis:
Snímek ukazuje rozložení emisních mlhovin vyzařujících na spektrálních čarách H-alfa a OIII v galaxii M33 v trojúhelníku. Původním účelem vzniku tohoto snímku bylo doplnění mlhovinových dat do LRGB snímku této galaxie (ten můžete vidět zde: http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/galaxie/M33_LRGB_Ha_OIII_full.jpg
Nicméně snímek samotných mlhovin bez hvězd a kontinua galaxie mi přišel tak zajímavý, že jsem ho zaslal do ČAM
- Technické údaje a postup:
Místo pořízení: Běleč nad Orlicí
Datum pořízení: 16.09.2023
Optika: N400/1600
Montáž: Vlastní výroby
Snímač: CMOS kamera C3-61000
Zpracování:
Nasnímána data přes L,R,G,B,Ha a OIII filtry. U snímků přes R,Ha, B,OIII filtry byly nejprve odstraněny hvězdy. Následně byl zjištěn poměr v jakém se do snímku přes H-alfa filtr dostává kontinuum (odhadem z měření úrovní mimo emisní mlhovinu, a následně doladění metodou pokus-omyl). Potom bylo kontinuum vynásobené zjištěným koeficientyem (pro R vs. Ha asi 0.07) odečteno z úskopásmového obrazu. Tím zbyly pouze emisní mlhoviny, obraz galaxie prakticky dokonale zmizel. Totéž bylo uděláno s obrazy B a OIII. Výsledné snímky pak byly složeny jako běžný úzkopásmový bi-colour snímek. Vše provedeno v PixInsight, v Adobe PS pouze vyretušováno pár reflexů od jasných hvězd na filtru OIII.
Na výsledný snímek M33 (na odkazu) bylo potřeba 36x10min. R, 23x10min. G, 36x10min. B, 44x10min. Ha a 42x10min. OIII. Celkem tedy 30h 10min snímání. Z toho na tento úzkopásmový snímek Ha a OIII a na odečet kontinua R a B.