Česká astrofotografie měsíce - Leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo

Uznání a copyright: Jaroslav Svoboda (http://vevzduchuinazemi.cz)

Popis: Dvojitý sluneční halo efekt pozorovaný během mrazivého rána na okraji německého města Ruhpolding. Vyfoceno ze stráně na okraji města, z ruky.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Ruhpolding, Německo

Datum pořízení: 11.01.2024

Optika: Canon R6II + Canon 16-35/2.8II

Montáž: -

Snímač: Canon

Zpracování: Editace v programu Adobe Lightroom, bez lokálních úprav.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce

Setkání Venuše, Měsíce a Jupiteru v Blížencích.

Další informace »