Česká astrofotografie měsíce - Září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS

Uznání a copyright: Martin Gembec, 30 let,

Popis: Zatímco obvykle fotím ISS z města, tentokrát jsem se zaměřil na vyfotografování přeletu v nedotčené přírodě. Vybral jsem si oblíbené stanoviště nedaleko osady Jizerka ve stejnojmenných horách. Po 20. hodině se již téměř dokonale setmělo, takže obloze kromě ISS dominovala Mléčná dráha. Snímek míří k severu, kde je vidět Polárku (bodový vzhled) a všechny hvězdy se kolem ní jakoby otáčí (různě dlouhé čárky při 5 minutové expozici). Nejznámnější souhvězdí Velký vůz je u dolního okraje. Mléčná dráha prochází přes celou oblohu a nahoře jde "letním trojúhelníkem" tvořeným hvězdami Deneb, Vegou a Altairem a ztrácí se v souhvězdí Hadonoše. Vpravo od Polárky na vrcholku stromu vidíme "W" souhvězdí Kassiopeje. Na snímku je patrné, že přelet začíná vlevo u hvězdy Arkturus v souhvězdí Pastýře a končí u galaxie M 31 v Andromědě, neboť do této výšky již sahal zemský stín. Pegasův čtverec je na snímku velice zdeformovaný a je u pravého okraje. Bylo to krásné pozorování zpestřené návštěvou dalších zájemců o přírodu - dva dospělí a 5 dětí přijelo poslouchat říji jelenů. Kromě ní si tedy jak sami řekli "s mým odborným komentářem" prohlédli přelet Mezinárodní stanice a moc se to líbilo jim, mně i mé malé dceři.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: jižně od Jizerky, Jizerské hory

Datum pořízení: 27. 9. 2008, 20:15 - 20:20 SELČ

Optika: Canon 300D na stativu (setový objektiv 18-55 mm f/5,6), pokovená čočka průměr 22 cm

Zpracování: Nejprve odečet 2 temných snímků, poté ořez okolí zrcadla a vložení na tmavé pozadí, zvýšen kontrast snímku pomocí křivek.

Postup: Zrcadlo jsem položil na kameny, opodál postavil fotoaparát na stativu a nastavil expozici 5 minut.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »