Česká astrofotografie měsíce - Září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS

Uznání a copyright: Martin Gembec, 30 let,

Popis: Zatímco obvykle fotím ISS z města, tentokrát jsem se zaměřil na vyfotografování přeletu v nedotčené přírodě. Vybral jsem si oblíbené stanoviště nedaleko osady Jizerka ve stejnojmenných horách. Po 20. hodině se již téměř dokonale setmělo, takže obloze kromě ISS dominovala Mléčná dráha. Snímek míří k severu, kde je vidět Polárku (bodový vzhled) a všechny hvězdy se kolem ní jakoby otáčí (různě dlouhé čárky při 5 minutové expozici). Nejznámnější souhvězdí Velký vůz je u dolního okraje. Mléčná dráha prochází přes celou oblohu a nahoře jde "letním trojúhelníkem" tvořeným hvězdami Deneb, Vegou a Altairem a ztrácí se v souhvězdí Hadonoše. Vpravo od Polárky na vrcholku stromu vidíme "W" souhvězdí Kassiopeje. Na snímku je patrné, že přelet začíná vlevo u hvězdy Arkturus v souhvězdí Pastýře a končí u galaxie M 31 v Andromědě, neboť do této výšky již sahal zemský stín. Pegasův čtverec je na snímku velice zdeformovaný a je u pravého okraje. Bylo to krásné pozorování zpestřené návštěvou dalších zájemců o přírodu - dva dospělí a 5 dětí přijelo poslouchat říji jelenů. Kromě ní si tedy jak sami řekli "s mým odborným komentářem" prohlédli přelet Mezinárodní stanice a moc se to líbilo jim, mně i mé malé dceři.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: jižně od Jizerky, Jizerské hory

Datum pořízení: 27. 9. 2008, 20:15 - 20:20 SELČ

Optika: Canon 300D na stativu (setový objektiv 18-55 mm f/5,6), pokovená čočka průměr 22 cm

Zpracování: Nejprve odečet 2 temných snímků, poté ořez okolí zrcadla a vložení na tmavé pozadí, zvýšen kontrast snímku pomocí křivek.

Postup: Zrcadlo jsem položil na kameny, opodál postavil fotoaparát na stativu a nastavil expozici 5 minut.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »