Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2009  >  Leden  >  Seskupení planet

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Seskupení planet

Uznání a copyright: Martin Adamovský, Hvězdárna a planetárium Plzeň

Popis: Zasilam fotografii vztahujici se k nedavnemu krasnemu seskupenim planet. Na snimku je mozne identifikovat Venusi (nejjasnejsi objekt), dale zapadajici mlady Mesic a tesne vpravo vedle nej jeste nenapadny Jupiter. Snimek, jehoz celkova expozicni doba je 45 minut (skladano z 30 sec. expozici), byl porizen na miste, kteremu se rika Vyhlidka a nachazi se na okraji Plzne. Zatimco obloha v opacnem smeru nez byl porizovan snimek je pomerne ,,temna´´, nad samotnym mestem je velmi prevetlena. Navic v dobe porizovani snimku byla nad mestem mirna mlha a smog, coz vysledny dojem presvetlenosti jeste umocnilo.

Technické údaje a postup:

Optika: Canon EOS 20D + obj. 10-22 mm, ISO 200, fot. stativ

Zpracování: Jen male upravy v Photoshopu

Postup: Expozice: 90x30 sec

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »