Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2009  >  Únor  >  M42 - Trapez

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42 - Trapez

Uznání a copyright: Jan Plachý

Popis: Velká Mlhovina v Orionu je jeden z nejkrásnějších a nejjasnějších deep sky objektů. Umožňuje naprostým začátečníkům i s malými dalekohledy nahlédnoud do krás a divů vzdáleného vesmíru a na vlastní oči respektive oko se přesvědčit, že vesmír není jen nudná černá opona s mnoha světlými tečkami. Tato mlhovina je i často vyhledávána začínajícími astrofotografi právě pro svojí jasnost a barevnost. Její fotografování nevyžaduje příliš dlouhé expozice, a tak se můžeme setkat i s amatérskými snímky focenými obyčejným digitálním kompaktem. Já sem využil svého vybavení, veškerých svých zkušeností s astrofotografií a také počasí, abych vyfotil jádro Mlhoviny v Orionu tak, jak nejlépe dovedu. Myslím, že se mi to povedlo.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: balkon sedmého patra panelového domu u prostřed sídliště v Rumburku.

Datum pořízení: 25.1. 2009 od 20:45h UT

Optika: Optika a montáž: Meade LX90 8" SCT f/10 na vidlicové montáži Meade, Snímač: Canon EOS 20D (modifikován-vyjmutý filtr)

Zpracování: Po konverzi na formát DNG a odečtení DarkFrame a FlatField snímků v SubRawu, jsem upravil jednotlivé snímky v Camera raw a kovertoval je do formátu Tiff. Následně jsem je zregistroval v Registaru a zprůměroval. Doladění kontrasku, gamma korekce a zvýšení sytosti barev jsem udělal v Paint Shop Pro, kde sem i následně snímky ořízl a uložil do formátu Jpg.

Postup: Expozice: 36 snímků po 6 vteřinách při ISO 3200

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »