Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2009  >  Květen  >  okolí hvězdy Eta Cygni (BW)

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

okolí hvězdy Eta Cygni (BW)

Uznání a copyright: Jan Hovad

Popis: za poslední měsíc jsem využil značné množství jasných nocí k nasnímání mé další větší mozajky, kterou jsem plánoval během zimy. Noci byly relativně dlouhé a za jednu dílčí jsem pořídil naakumulovat cca 4 hodiny expozic. Výsledkem je 4 snímková resp. 8 snímková HA[R]RGB mozajka zachycující nepříliš fotografované pole pod hvězdou Eta Cygni, které mě při focení snímku z minulého roku naprosto okouzlilo. Kompozici jsem propočítal tak, aby zahrnula i zajímavé objekty v okolí. Expoziční čas je roven 32 hodinám (cca 4,5-5,5 hodiny na jedno pole h-alfa, 2,5-3 hodiny barva). Snímek v plném rozlišení má velikost cca 7500×4500px. Kombinace H-alfa filtru a separátní barvy umožnila, v rámci DSLR „dokonalé“ prokreslení emisních oblastí, které se jinak skrývají za ohromným počtem hvězd (hlavně v pravé dolní části). Vzhledem k tomu, že se nemůžu rozhodnout, jestli je lepší barevná/nebarevná verze, posílám obojí :). Samotná barevná verze, která snímek obarvila je dostupná ve velkém rozlišení na mém webu.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Červený Kostelec, Litice nad Orlicí - hrad

Datum pořízení: 2/2 dubna, květen 2009 (všechny jasné noci)

Optika: Takahashi FSQ85ED&450mm, pointer SW ED80/600mm&100/500 achro+CCTV Eneo/TVGuider, modifikovaný EOS 400D, montáž HEQ5, 7nm Baader H-alfa filtr, Astronomik CLS

Postup: Expozice: 32 hodin, 800/1600 ASA

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2021

18. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 5. do 9. 5. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami Saturnem a Jupiterem. Na večerní obloze je planeta Mars a nízko ještě za soumraku také Merkur a Venuše. V neděli přistál v Mexickém zálivu Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která byla půl roku na ISS v rámci mise Crew-1. Čína vypustila základní modul Tianhe nové orbitální stanice Tiangong-3. Týden byl opravdu bohatý na kosmické starty, mezi něž se zařadil i restart evropské Vegy po selhání v loňském roce. Mise vrtulníčku Ingenuity na Marsu bude prodloužena. Před 60 lety startoval první Američan do vesmíru. Alan Shepard vykonal balistický skok v lodi Friendship 7.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Měsíce

nad nemocnicí Brno - Bohunice

Další informace »