Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2011  >  Červen  >  galaxie M51 se supernovou 2011dh

Česká astrofotografie měsíce - Červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

galaxie M51 se supernovou 2011dh

Uznání a copyright: Martin Mašek

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Sierra Stars Observatory, Markleeville, California, USA

Datum pořízení: 7. 6. 2011, 6:27 UT

Optika: 0.61m f/10 Cassegrain, CCD FLI ProLine

Zpracování: upraveny křivky a úrovně, zmenšení snímku

Postup: Byl pořízen jeden snímek s expozičním časem 30sec

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »