Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2011  >  Říjen  >  Měsíc v přízemí a odzemí

Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v přízemí a odzemí

Uznání a copyright: Martin Gembec

Popis: Vzdálenosti jsou počítány od místa pozorovatele, zdroj: http://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons Přestože dlouhá léta jsem uvažoval pořídit podobné snímky, málokdy se to vše sejde, aby nakonec vznikla dvojice úplňků v přízemí a odzemí. Letošní rok byl výjimkou, protože bylo nejen jasno v březnu, kdy jsme na jasném nebi pozorovali výrazný velký Měsíc v úplňku, ale nakonec si počasí dalo říci i 12. října večer, kdy už sice úplněk pominul, ale bylo to pár hodin po odzemí. Jak se ukázalo, tak tento Měsíc se jevil výrazně slabší, zčásti asi díky zbytkům oblačnosti, zčásti zřejmě díky tomu, že narozdíl od jarní situace to bylo již více než 12 hodin po úplňku. Zato na jaře vyšlo snímání na přízemí a úplněk zároveň téměř na hodinu přesně, čímž byl tento mimořádně velký úplněk opravdu docela výjimečný. Když se dnes dívám na snímek Měsíce, který mi umožňuje pořídit ED dalekohled spolu s digitální zrcadlovkou a vzpomenu si na fotografie Měsíce na film přes triedr, pak nejúžasnější pocit, který z výsledku mám je nejen ten fascinující rozdíl ve velikosti měsíčního kotouče, ale především fakt, jak kvalitní snímky umožňuje dělat technika z bazaru za bezmála deset tisíc korun. Budiž to motivací a inspirací ostatním. Pořád je na obloze co pozorovat a fotit a nemusí to ani být nedostupné. Stejně jako za tím prvním snímkem nestojí hodiny a hodiny pod oblohou, ale spíše pozornost a pečlivá příprava. Jsem hlavně rád, že se mi podobný úkaz konečně sešel s počasím a přibližně i s úplňkem. Po diskuzi na AF nakonec uvádím pod snímky vzdálenosti v topocentrické míře, tedy jak daleko byl v době focení Měsíc ode mne.

Technické údaje a postup:

Datum pořízení: 17.3.2011, 19:58UT, 12.10.2011 18:35UT

Optika: Celestron ED80/600, Canon 30Dmod v primárním ohnisku

Zpracování: Vloženo vedle sebe, kontrast pomocí křivek, mírné zvýraznění barev

Postup: 1/1000 s, ISO100 a 1/500 ISO100

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »