Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Únor  >  Spektrum Jupiteru

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum Jupiteru

Uznání a copyright: Ondřej Trnka

Popis: Snímek byl pořízen během spektroskopického semináře na Carl-Fuhlrott-Gymnasium 24. - 28. 10. 2011. Autoři snímku jsou Eva Jírová Josef Jíra a Ondřej Trnka. Zpracoval Ondřej Trnka.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Wuppertal (Německo)

Datum pořízení: 26.10.2011, 20:40 UT

Optika: Pentax SDHF 75/500 + FFC + DADOS 200L

Montáž: Astrophysics 900 GTO

Snímač: Canon EOS 450D

Zpracování: Od vybraných snímků byly odečteny darkframy a pak byly zprůměrovány do jednoho monochromatického FIT snímku v programu Fitswork. V programu Vspec byla z FIT snímku vytvořena spektrální křivka a identifikovány výrazné spektrální čáry. Jeden z originálních sníků byl upraven v Adobe Photoshop CS3, aby mohl vytvořit pozadí ke spektrální křivce. Kromě zvýraznění tmavších partií byl obraz fotografovaného spektra výrazně protáhnut ve vertikálním směru. Následně byl přidán graf spektrální křivky a doplněny popisky hlavních spektrálních čar.

Postup: Sluneční světlo, odražené od planety Jupiter a rozložené na spektrum se v mnohém neliší přímo pozorovanému spektru Slunce. Přesto se v něm však vyskytují rozdílnosti. Nejvýraznější jsou široké temné pásy NH4 a CO3, plynů vyskytujících se v atmosféře Jupiteru, které absorbují část slunečního spektra.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »