Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Duben  >  Celodenní keogram

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celodenní keogram

Uznání a copyright: Tomáš Tržický, Lukáš Ronge

Popis:

Zpracovaný obraz je složen ze sekvence statických záběrů z webové kamery na Luční boudě pořízených v každou minutu během 7. března 2012. Snímek je složen z tenkých svislých výseků z jednotlivých záběrů, které jsou postupně vybírány ve směru X-ové souřadnice s narůstajícím časem (zleva doprava). Výsledkem je obraz zachovává objekty ve scéně, přes které přechází časový sled výseků jednotlivých záběrů. Z jednoho snímku tak lze v hrubých rysech odhadnout, jaký byl vývoj počasí, kdy během dne svítilo Slunce, poměr délky dne a noci atd. Na první pohled spíše krajinářský snímek tak odhaluje řadu astronomických informací. Záběr směřuje k východu. Jak vidno, nevýrazná oblačnost se začala formovat až odpoledne, a proto lze vidět stáčení stínů během dne. Poměr délky noci a dne je téměř vyrovnaný, protože záběry byly pořízeny nedlouho před jarní rovnodenností. Měsíc byl pouze 1 den před úplňkem, proto jsou i noční záběry osvětleny a jeho vycházející kotouč je zachycen jako světlý segment v horní pravé části obrazu. Zjevná dělení zhruba v 1. a 3. čtvrtině obrazu jsou pak výsledkem přechodu z pevně nastavené noční expozice na automatickou expozici během dne. A konečně krátké tmavé čárky ve spodní části představují výseky ze záběrů, na kterých se vyskytovali turisté (viz http://ukazy.astro.cz/tmp/20120307_Snezka_day.jpg).

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Luční bouda, Krkonoše

Datum pořízení: 7.3.2012, 00:00 - 23:59 hod. SEČ

Optika: HDCam 4.0Mpx

Montáž: Stěna Luční boudy

Snímač: 4.0Mpx

Zpracování:

Výsledný snímek (jde o obdobu keogramu, viz http://www.ava.fmi.fi/MIRACLE/ASC/asc_keo_00.shtml) byl vytvořen ze 1440 jednotlivých záběrů stejné scény. Tenké proužky z jednotlivých záběrů prostupují obrazem tak, že nejstarší část (z 00:00 hod.) se nachází zcela vlevo, dále následují další výseky; polední část je uprostřed, poslední část záběru z 23:59 pak zcela vpravo. Všechny jednotlivé záběry webové kamery sítě HumlNet poskytl Lukáš Ronge. Výsledný obraz zpracoval Tomáš Tržický. Úmornou práci skládání výsledného obrazu jsem svěřil vlastnoručně napsanému skriptu v PHP.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »