Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Máte pocit, že něco významného o dění na nebi, vesmíru či kosmonautice nesmí uniknout všem čtenářům serveru Astro.cz? Nebo víte o nejaké novince týkající se dění v ČAS či vaší pobočce nebo sekci? Tak neváhejte a napište sami novinku!

 

Martin Gembec Astronomie

Zatmění z Měsíce

14. března 2025 se Měsíc na chvíli skryl v zemském stínu a nastalo úplné zatmění Měsíce viditelné z části západní Evropy, ale především z Ameriky. Na Měsíci se ale sonda Blue Ghost také ocitla v zemském stínu a už máme první snímek, jak to vypadalo, když začalo Slunce znovu vycházet zpoza naší planety Země! Zdroj: flickr.com

Martin Gembec Astronomie

Evropská sonda Hera minula Mars

Mise ESA Hera určená k průzkumu planetky Dimorphos, která obíhá kolem většího asteroidu Didymos, právě minula planetu Mars. Sonda využila průlet ke gravitačnímu manévru a otestování přístrojů. Už máme první obrázky z průletu a pohled na měsíček Deimos proti povrchu Marsu v pozadí je skutečně vydařený. Příjem dat sledoval v řídícím středisku mise i známý hudebník a vědec Brian May.

 

Redakce Astro.cz Astronomie

Hořící trosky představovaly zánik části rakety Falcon 9

19. 2. ve 4:45 byl na obloze nízko nad severozápadem pozorovatelný úkaz, který souvisel s rozpadem umělého tělesa v atmosféře. Došlo k němu tedy nad územím Německa a odolné části nádrží dopadly na území Polska.

Původně se zdálo, že šlo o zánik družice Starlink, ale těch trosek bylo víxce. Později to potvrdil i Michal Václavík z České kosmické kanceláře, že šlo o druhý stupeň nosné rakety Falcon 9. „Ten byl využit pro úspěšné vypuštění družic Starlink 2. února 2025, ale následně selhalo jeho řízené navedení do zemské atmosféry. K jeho zániku tak nedošlo nad Tichým oceánem již 2. února, ale až nyní nad Evropu,“ vysvětlil na sociálních sítích České televize Michal Václavík. Pravděpodobně šlo o družici sítě Starlink společnosti Elona Muska.

Děkujeme čtenářům za hlášení úkazu i poslaná videa, jmenovitě panu Marešovi, Tesařovi a Křížkovi. Úkaz hezky zachytila i kamera zaměřená na snímání jasných meteorů ve Frýdlantu (bolidová síť Astronomického ústavu AV ČR).

Soňa Ehlerová Astronomie

Chat s astronomkou pro školy 2025

Mezi 11.2. a 7.3. proběhne další ročník „Chatu s astronomkou pro školy", který pořádá Astronomický ústav Akademie věd ČR. Jedná se o interaktivní písemné chaty mezi třídami a astronomy. Učitelé a studenti si mohou vybrat téma, které je zajímá, nebo si zvolit konkrétní astronomky, se kterými chtějí chatovat. Studenti se do chatu zapojí v menších skupinách. Chatujeme v různých jazycích (čeština, angličtina, slovenština, španělština) podle preferencí učitelů.

Martin Gembec Kosmonautika

Satelitní konstelace způsobují další probém

Je jistě příjemné mít rychlé připojení k internetu i v odlehlých místech, ovšem jak se zdá, krom zarušení rádiových pásem, rušení astronomických pozorování v infračerveném a vizuálním oboru, tu máme další nepříjemný problém se satelitními konstelacemi. Zanikající družice Starlink, kterých nyní vstupuje každý den asi 3 kusy, znečišťují atmosféru oxidy hliníku a to má potenciálně vliv mj. i na ozonovou vrstvu. Zdroje: spaceweather.com, česky forum.kosmonautix.cz.

Soňa Ehlerová Astronomie

Astronomická témata ve vzdělávání

Přednášky z konference "6th Shaw-IAU Workshop on Astronomy for Education" jsou online (youtube a PDF). Tuto online konferenci pořádá jedno z přidružených pracovišť Mezinárodní astronomické unie (IAU) věnované využití astronomie ve vzdělávání (Office of Astronomy for Education).


Novinky můžete odebírat přes RSS.


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »