Úvodní strana  >  Novinky  >  Aktuálně ze Slunce
Vytisknout novinku

Aktuálně ze Slunce

Po dlouhé době se na Slunci dělo něco, co by mohlo zajímat i širokou veřejnost.

Po dlouhé době se na Slunci dělo něco, co by mohlo zajímat i širokou veřejnost. Na Slunci se 6. března 2019 objevila aktivní oblast s označením AR2734, která včera (8. března 2019) generovala slabou erupci C1, při níž ale došlo hned ke dvojitému výtrysku koronální hmoty (CME). Ke kontaktu naší magnetosféry s vyvrženým hvězdným materiálem by mělo dojít v průběhu pondělí 11. března. Lze očekávat geomagnetickou bouři G1 (Kp5), více to pravděpodobně nebude. Pozorovatelé mimořádných úkazů v atmosféře tedy mohou být na našem území v klidu, ovšem v polárních oblastech lze očekávat velice zajímavou světelnou show. Tak doufejme, že se brzy objeví nějaké pěkné fotografie. Zdroj: spaceweather.com, foto: helioviewer.org (aktivní oblast AR2734).

Štítky: Slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »