Úvodní strana  >  Novinky  >  Aktuálně ze Slunce
Vytisknout novinku

Aktuálně ze Slunce

Po dlouhé době se na Slunci dělo něco, co by mohlo zajímat i širokou veřejnost.

Po dlouhé době se na Slunci dělo něco, co by mohlo zajímat i širokou veřejnost. Na Slunci se 6. března 2019 objevila aktivní oblast s označením AR2734, která včera (8. března 2019) generovala slabou erupci C1, při níž ale došlo hned ke dvojitému výtrysku koronální hmoty (CME). Ke kontaktu naší magnetosféry s vyvrženým hvězdným materiálem by mělo dojít v průběhu pondělí 11. března. Lze očekávat geomagnetickou bouři G1 (Kp5), více to pravděpodobně nebude. Pozorovatelé mimořádných úkazů v atmosféře tedy mohou být na našem území v klidu, ovšem v polárních oblastech lze očekávat velice zajímavou světelnou show. Tak doufejme, že se brzy objeví nějaké pěkné fotografie. Zdroj: spaceweather.com, foto: helioviewer.org (aktivní oblast AR2734).

Štítky: Slunce


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »