Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Na výletě u protinožců: Na moře

Na výletě u protinožců: Na moře

Souhvězdí Lodního kýlu je viditelné i z našich zeměpisných šířek. Najdete v něm dvojici otevřených hvězdokup M 46 a M 47, stejně jako zářivou stálici ζ Puppis. Neméně zajímavé objekty se však nacházejí i v té části Lodní zádě, na kterou od nás nikdy nedohlédneme. Na prvním místě jmenujme druhou nejjasnější stálici noční oblohy -- CanopusCarinae). Protože má přibližně stejnou rektascenzi jako hvězda β CMa, o půlnoci kulminuje vždy na přelomu roku. Jako naoranžovělá hvězda by přitom mohla být pozorovatelná již ze 37. stupně severní rovnoběžky. Canopus je hvězdou spektrální třídy F0, jejiž vzdálenost byla trigonometricky změřena na 95 parseků. Zajímavé je, že leží hodně daleko od ekliptiky, proto ji při orientaci v prostoru využívá většina meziplanetárních sond. Navíc je dost izolovaná od podobně jasných stálic, takže ji nelze s ničím splést.

Jihozápadně od ρ Puppis najdete proměnnou hvězdu typu mira L2 Puppis, která má v maximu jasnosti kolem tří magnitud a v minimu klesá až na šest magnitud v cyklech dlouhých přibližně 140 dní. Mnohem zajímavější je ale hlavní složka dvojhvězdy γ1,2 Velorum, která představuje nejjasnější známou tzv. Wolf-Rayetovu hvězdu. Už v jednoduchých spektroskopech bez problémů spatříte výrazné emise v modré oblasti spektra. Jedná se o čáry vysoce ionizovaných atomů, svítících v rozsáhlé žhavé obálce ozařované hvězdou v pokročilém stadiu vývoje, která s největší pravděpodobností skončí jako supernova. Gamma Velorum na dvojhvězdu lehce rozštípnete i v malém dalekohledu -- hlavní hvězdu druhé velikosti (onu WR stálici) doprovází ve vzdálenosti necelé jedné úhlové minuty o tři magnitudy slabší průvodce.

Kolem naoranžovělé hvězdy c Puppis se rozkládá otevřená hvězdokupa NGC 2451, složená z několika hvězd páté až šesté velikosti. Hned vedle -- u hvězdy b Puppis -- je další hvězdokupa NGC 2477. Věk první hvězdokupy se odhaduje na třicet pět milionů let, druhé na sedm set milionů. NGC 2451 je asi 850 světelných roků daleko, NGC 2477 je čtyřikrát dál. Obě jsou skvělým cílem jak pro triedry, tak i menší dalekohledy.

V sousedním souhvězdí najdete v okolí hvězdy o Velorum (3,6 mag) další otevřenou hvězdokupu IC 2391, o níž se pravděpodobně zmiňuje již Al Sufi v devátém století našeho letopočtu: "nad 37. hvězdou [δ Navis] ve vzdálenosti jednoho loktu, zde je mlhavá hvězda". Objekt je vhodný především pro malé dalekohledy, ve kterých uvidíte v oblasti o průměru jednoho stupně asi dvě desítky relativně jasných hvězd. Část souhvězdí Plachet také tvoří výrazný Falešný kříž tvořený hvězdami κ Velorum, ε ι Carinae a δ Velorum. U jeho paty na tmavé, průzračné obloze vyhledejte bledou skvrnu velikosti měsíčného úplňku, kupu NGC 2516 ze souhvězdí Lodního kýlu. Určitě se na ni podívejte dalekohledem. Už v triedru totiž spolehlivě rozeznáte asi třetinu ze stovky hvězd, které obsahuje.

Předchozí části:
Na výletě u protinožců: Největší kulová hvězdokupa
Na výletě u protinožců: Velký a malý býk
Na výletě u protinožců: Roztrhaná galaxie
Na výletě u protinožců: Proxima
Na výletě u protinožců: Nejkrásnější část Mléčné dráhy

Zdroj: denik.hvezdarna.cz
Seriál

  1. Na výletě u protinožců: Velký a malý býk
  2. Na výletě u protinožců: Největší kulová hvězdokupa
  3. Na výletě u protinožců: Roztrhaná galaxie
  4. Na výletě u protinožců: Proxima
  5. Na výletě u protinožců: Nejkrásnější část Mléčné dráhy
  6. Na výletě u protinožců: Na moře
  7. Na výletě u protinožců: Jižní Kříž
  8. Na výletě u protinožců: Outsideři?


O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.21. vesmírný týden 2017

21. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 22. 5. do 28. 5. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer je ideálně vidět Jupiter. V druhé polovině noci Saturn. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Vysoko na obloze pokračuje představení dvou jasnějších komet. Slunce je minimálně aktivní, na povrchu byly malé skvrnky. Doporučit tak můžeme spíše pozorování komet, které nebude rušit svit Měsíce, případně jedné i amatérsky dostupné supernovy. SpaceX vypustila dosud nejtěžší družici na dráhu přechodovou ke geostacionární a už se chystá statický zážeh dalšího Falconu 9 k letu s poněkud speciálnější lodí Dragon. Cassini se naposledy ohlédla směrem ke Slunci a vyfotografovala celý Saturn s jeho prstenci. Společnost Blue Origin přibrzdila ve vývoji motoru BE-4 nečekaná havárie. Očekáváme start rakety s čerpadly na elektřinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Odhalené vrstvy Slunce

„Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá …“. Slavné verše českého básníka Adolfa Heyduka, proslavené zejména scénou s Jaroslavem Marvanem a Ladislavem Peškem ve filmu Škola základ života. A právě tato „zlatá muška“, či její stejně pilná kamarádka, stála za

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ďalší diamant v korune?

Zelenkavá kométa Johnson (vpravo v strede), akoby smerovala do súhvezdia Severná koruna, ktorú tvorí sedmička hviezd v tvare písmena U naľavo . V skutočnosti je ich vzájomná poloha náhodná a nemá žiaden súvis. Kométa C/2015 V2 Johnson je aktuálne ozdobou nočnej oblohy, kedy vstupuje do obdobia jej najlepšej pozorovateľnosti. Vďaka vysokej oblačnosti majú najjasnejšie hviezdy halo, ktoré zvýrazňuje ich skutočnú farbu a spektrálny typ. Modré hviezdy sú najteplejšie a naopak čím je hviezda viac červená, tým je chladnejšia. www.facebook.com/pauliephotography

Další informace »