Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vše nejlepší k narozeninám, pane Verne

Uznání: Apollo 9, NASA

Před sto sedmdesáti třemi lety se 8.února v Nantes ve Francii narodil Jules Verne. Inspirován celoživotní fascinají stroji Verne napsal visionářská díla o "Mimořádných cestách" včetně takových jako Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta do středu Země, a Dvacet tisíc mil pod mořem. V roce 1865 publikoval příběh tří dobrodruhů, jež podnikli cestu Ze Země na Měsíc. Verneovi hrdinové použili "vozidlo-projektil" odpálený z obrovského kanónu postaveného na Floridě v USA. Nepřipadá vám to trochu povědomé? O století později raketa Saturn V v programu NASA Apollo konečně přeměnila tuto fikci do skutečnosti, když uvedla do pohybu dobrodružnou trojici na možná nejneobyčejnější verneovské cestě. Tento nasvícený záběr ukazuje kosmickou loď Apollo 9 na vrcholu rakety Saturn V. Posádka Apolla 9 odstartovala z vesmírného přístavu na Floridě v roce 1969, aby poprvé vyzkoušela lunární přistávací člun ve vesmíru.

Štítky: Jules verne, Apollo program, Space vehicle


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »