Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vše nejlepší k narozeninám, pane Verne

Uznání: Apollo 9, NASA

Před sto sedmdesáti třemi lety se 8.února v Nantes ve Francii narodil Jules Verne. Inspirován celoživotní fascinají stroji Verne napsal visionářská díla o "Mimořádných cestách" včetně takových jako Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta do středu Země, a Dvacet tisíc mil pod mořem. V roce 1865 publikoval příběh tří dobrodruhů, jež podnikli cestu Ze Země na Měsíc. Verneovi hrdinové použili "vozidlo-projektil" odpálený z obrovského kanónu postaveného na Floridě v USA. Nepřipadá vám to trochu povědomé? O století později raketa Saturn V v programu NASA Apollo konečně přeměnila tuto fikci do skutečnosti, když uvedla do pohybu dobrodružnou trojici na možná nejneobyčejnější verneovské cestě. Tento nasvícený záběr ukazuje kosmickou loď Apollo 9 na vrcholu rakety Saturn V. Posádka Apolla 9 odstartovala z vesmírného přístavu na Floridě v roce 1969, aby poprvé vyzkoušela lunární přistávací člun ve vesmíru.

Štítky: Jules verne, Apollo program, Space vehicle


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »