Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubble určil expirační datum pro Měsíc ze zeleného sýra

Uznání: Ranger 9 Spacecraft, NASA

S použitím nové kamery na nedávno opraveném kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope dokázali astronomové potvrdit, že se Měsíc skládá se zeleného sýra. Rozhodujícím vodítkem bylo určení data po kterém se už Měsíc může zkazit. Nicméně se nadále vedou spory o to, zda je určené datum opravdu expiračním datem nebo jenom datem "prodeje". "Protože chceme být opatrní, tak chceme Měsíc do přístího čtvrtka spořádat" prohlásil mluvčí. Veselý bláznivý apríl vám přeje posádka APODu. Snímek nahoře byl ve skutečnosti pořízen v roce 1965 sondou Ranger 9 pár minut před dopadem. Populární mýtus "Měsíc je ze zeleného sýra" lze vystopovat až 500 let do minulosti. Mýtus jsme použili v takovém historickém kontextu, že je každému jasné, že to není pravda a tak ani apríloví blázínci tomu neuvěří.

Štítky: Měsíc, Green Cheese myth


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »