Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Io se stínem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Na snímku nahoře je nejvnitřnější jupiterův galileovský měsíc Io, jak se promítá na popředí obří plynné planety. Tmavá skvrna nalevo od Io je vlastní stín Io. Uvnitř zastíněné oblasti na Jupiteru by bylo vidět zatmění Slunce. Při pohledu z planety Země lze často spatřit podobné stíny velkých měsíců Jupitera jak překračují disk gigantické planety. Ale během několika příštích měsíců bude také možné vidět, jak galileovské měsíce přecházejí jeden před druhým, jelikož po nějakou dobu leží jejich oběžné dráhy při pozorování pozemskými pozorovateli téměř v zákrytu. Tento snímek v pravých barvách s výrazněnými kontrasty byl pořízen před dvěma lety automatickou sondou Cassini, když prolétala kolem Jupitera na své cestě k Saturnu v roce 2004.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Cassini, Zatmění


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »