Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Io se stínem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Na snímku nahoře je nejvnitřnější jupiterův galileovský měsíc Io, jak se promítá na popředí obří plynné planety. Tmavá skvrna nalevo od Io je vlastní stín Io. Uvnitř zastíněné oblasti na Jupiteru by bylo vidět zatmění Slunce. Při pohledu z planety Země lze často spatřit podobné stíny velkých měsíců Jupitera jak překračují disk gigantické planety. Ale během několika příštích měsíců bude také možné vidět, jak galileovské měsíce přecházejí jeden před druhým, jelikož po nějakou dobu leží jejich oběžné dráhy při pozorování pozemskými pozorovateli téměř v zákrytu. Tento snímek v pravých barvách s výrazněnými kontrasty byl pořízen před dvěma lety automatickou sondou Cassini, když prolétala kolem Jupitera na své cestě k Saturnu v roce 2004.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Cassini, Zatmění


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »