Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Io se stínem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Na snímku nahoře je nejvnitřnější jupiterův galileovský měsíc Io, jak se promítá na popředí obří plynné planety. Tmavá skvrna nalevo od Io je vlastní stín Io. Uvnitř zastíněné oblasti na Jupiteru by bylo vidět zatmění Slunce. Při pohledu z planety Země lze často spatřit podobné stíny velkých měsíců Jupitera jak překračují disk gigantické planety. Ale během několika příštích měsíců bude také možné vidět, jak galileovské měsíce přecházejí jeden před druhým, jelikož po nějakou dobu leží jejich oběžné dráhy při pozorování pozemskými pozorovateli téměř v zákrytu. Tento snímek v pravých barvách s výrazněnými kontrasty byl pořízen před dvěma lety automatickou sondou Cassini, když prolétala kolem Jupitera na své cestě k Saturnu v roce 2004.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Cassini, Zatmění


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »