Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Io se stínem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Na snímku nahoře je nejvnitřnější jupiterův galileovský měsíc Io, jak se promítá na popředí obří plynné planety. Tmavá skvrna nalevo od Io je vlastní stín Io. Uvnitř zastíněné oblasti na Jupiteru by bylo vidět zatmění Slunce. Při pohledu z planety Země lze často spatřit podobné stíny velkých měsíců Jupitera jak překračují disk gigantické planety. Ale během několika příštích měsíců bude také možné vidět, jak galileovské měsíce přecházejí jeden před druhým, jelikož po nějakou dobu leží jejich oběžné dráhy při pozorování pozemskými pozorovateli téměř v zákrytu. Tento snímek v pravých barvách s výrazněnými kontrasty byl pořízen před dvěma lety automatickou sondou Cassini, když prolétala kolem Jupitera na své cestě k Saturnu v roce 2004.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Cassini, Zatmění


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »