Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Někdy je na zemi noc, ale ve vzduchu je den. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá soumrak. Z tohoto důvodu, akčoliv se již na zemi setmělo, sluneční světlo stále ozařuje oblaka nad ní. Za obvyklých podmínek může být viditelný pěkný západ slunce, ale neobvyklé perleťové mraky se vznášejí tak vysoko, že je lze uvidět až hodně po setmění. Na snímku nahoře vrhá řada perleťových mraků barevnou, ale tajuplnou záři viditelnou nad tmou. Ačkoliv se o perleťových mracích předpokládá, že se skládají z malých ledem pokrytých částic, zůstává o nich hodně neznámého. Nedávné důkazy ukazují na to, že přinejmenším některé perleťové mraky pocházejí ze zmrzlé vody vypouštěné z raketoplánů.

Štítky: Noční svítící oblaka


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »