Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Někdy je na zemi noc, ale ve vzduchu je den. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá soumrak. Z tohoto důvodu, akčoliv se již na zemi setmělo, sluneční světlo stále ozařuje oblaka nad ní. Za obvyklých podmínek může být viditelný pěkný západ slunce, ale neobvyklé perleťové mraky se vznášejí tak vysoko, že je lze uvidět až hodně po setmění. Na snímku nahoře vrhá řada perleťových mraků barevnou, ale tajuplnou záři viditelnou nad tmou. Ačkoliv se o perleťových mracích předpokládá, že se skládají z malých ledem pokrytých částic, zůstává o nich hodně neznámého. Nedávné důkazy ukazují na to, že přinejmenším některé perleťové mraky pocházejí ze zmrzlé vody vypouštěné z raketoplánů.

Štítky: Noční svítící oblaka


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »