Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anomální signál SETI

Uznání a copyright: SETI League

Nikdo s jistotou neví, co vyvolalo tento signál. Existuje ale malá možnost, že by mohl pocházet od mimozemského života. Jasné barvy na modrém pozadí ukazují, že anomální signál přijal zde na Zemi radioteleskop , který se podílí na hledání mimozemského života (Search for Extraterrestrial Intelligence - SETI). Po těchto signálech pátrá několik skupin, včetně dobrovolníků z Ligy SETI. Na diagramu nahoře svislá osa značí čas a vodorovná osa označuje frekvenci. I když tento silný signál nebyl nikdy pozitivně identifikován, tak astronomové v něm rozpoznali hodně atributů charakteristických pro pozemštější nebo nakonec zcela pozemský původ. V tomto případě je první možností, že signál vznikl neobvyklou modulací mezi družicí GPS a neidentifikovaným pozemským zdrojem. Hodně neobvyklých signálů z vesmíru zůstává neidentifikováno. Žádný signál nebyl doposud dosti silný, nebo se nevyskytoval dostatečně dlouho, aby mohl být jednoznačně určen jako signál pocházející od mimozemského života.

Štítky: SETI, Extraterrestrial intelligence


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »