Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anomální signál SETI

Uznání a copyright: SETI League

Nikdo s jistotou neví, co vyvolalo tento signál. Existuje ale malá možnost, že by mohl pocházet od mimozemského života. Jasné barvy na modrém pozadí ukazují, že anomální signál přijal zde na Zemi radioteleskop , který se podílí na hledání mimozemského života (Search for Extraterrestrial Intelligence - SETI). Po těchto signálech pátrá několik skupin, včetně dobrovolníků z Ligy SETI. Na diagramu nahoře svislá osa značí čas a vodorovná osa označuje frekvenci. I když tento silný signál nebyl nikdy pozitivně identifikován, tak astronomové v něm rozpoznali hodně atributů charakteristických pro pozemštější nebo nakonec zcela pozemský původ. V tomto případě je první možností, že signál vznikl neobvyklou modulací mezi družicí GPS a neidentifikovaným pozemským zdrojem. Hodně neobvyklých signálů z vesmíru zůstává neidentifikováno. Žádný signál nebyl doposud dosti silný, nebo se nevyskytoval dostatečně dlouho, aby mohl být jednoznačně určen jako signál pocházející od mimozemského života.

Štítky: SETI, Extraterrestrial intelligence


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »