Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema Měsíce

Uznání a copyright: Rich Richins

Analema je křivka tvaru osmičky, kterou obdržíte zaznamenáváním polohy Slunce ve stejnou dobu každý den po celý rok. Zato trik v zobrazení analemy Měsíce spočívá v pochopení, že v průměru se Měsíc každý den vrací do stejné polohy na obloze o 51 minut později. A tak, pokud budete Měsíc fotografovat v následujících dnech vždy o 51 minut později, tak během lunace, neboli lunárního měsíce, vytvoří stopu analemě podobné křivky, tak jak se poloha Měsíce, vzhledem ke sklonu a eliptické dráze pohybuje kolem průměrné polohy. Pro tento výtečný příklad lunární analemy si astronom Rich Richins vybral lunární měsíc obsahující letošní letní slunovrat. Nejjižnější měsíční úplněk vychází vpravo dole nad Organ Mountains v jižním Novém Mexiku v USA, přičemž fáze novu je vlevo nahoře. Mnohonásobné expozice vyžadovaly určitou digitální manipulaci, zvláště aby bylo možné vložit fáze tenkého srpku na denní obloze.

Štítky: Měsíc, Úplněk, Lunace, New moon, Analemma, Phase, Lunar analemma


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »