Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema Měsíce

Uznání a copyright: Rich Richins

Analema je křivka tvaru osmičky, kterou obdržíte zaznamenáváním polohy Slunce ve stejnou dobu každý den po celý rok. Zato trik v zobrazení analemy Měsíce spočívá v pochopení, že v průměru se Měsíc každý den vrací do stejné polohy na obloze o 51 minut později. A tak, pokud budete Měsíc fotografovat v následujících dnech vždy o 51 minut později, tak během lunace, neboli lunárního měsíce, vytvoří stopu analemě podobné křivky, tak jak se poloha Měsíce, vzhledem ke sklonu a eliptické dráze pohybuje kolem průměrné polohy. Pro tento výtečný příklad lunární analemy si astronom Rich Richins vybral lunární měsíc obsahující letošní letní slunovrat. Nejjižnější měsíční úplněk vychází vpravo dole nad Organ Mountains v jižním Novém Mexiku v USA, přičemž fáze novu je vlevo nahoře. Mnohonásobné expozice vyžadovaly určitou digitální manipulaci, zvláště aby bylo možné vložit fáze tenkého srpku na denní obloze.

Štítky: Měsíc, Úplněk, Lunace, New moon, Analemma, Phase, Lunar analemma


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »