Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Červeného ptáka

Uznání: Dr. F. Scott Porter, Exploration of the Universe Division, GSFC

Zář i kouř z třístupňové rakety na tuhé palivo M-V-6 podtrhuje perfektní start observatoře Astro-E2. Snímek byl pořízen 10. července ve 12:30 JST z vesmírného středika Uchinoura. Pro zúčastněné astronomy je jistě na pořadu dne oslava, jelikož tento start je opakovaným letem nákladu Astro-E, který byl původně zničen při nepodařeném startu v únoru 2000. Inovativní přístrojové vybavení na palubě družice bude zkoumat vesmír v rentgenových energiích a nyní se podrobuje zkouškám na oběžné dráze Země. Družice Astro-E2 následovala tradici přejmenování po úspěšném startu a nyní se nově jmenuje Suzaku. Suzaku, fénixu podobný bůh v mytologii spojené s nejjižnější částí oblohy, je 'Červený pták'.

Štítky: Raketa, Rentgenový, Launch, Astro-e2


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »