Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce nad Kilimanjarem

Uznání a copyright: Clayton Hogen-Chin (U. Minnesota)

Střecha Afriky hoří? Při výstupu v šest ráno se poblíž vrcholu Kilimanjara obzor rozsvěcuje rudě a nad mračny vykukuje vycházející Slunce. Ale nebojte se, v tomto případě se nejvyšší sopka v Africe nechystá vybuchnout. Úžasné barvy východu slunce jsou způsobeny rozptylem světla v atmosféře a na malých částicích mraků. Pokud by se všechno sluneční světlo, které způsobuje modrou oblohu, přidalo zpátky do Slunce a přilehlých oblastí, tak by se východ slunce jevil v barvě Slunce a ne červený. Podobný rozptyl světla na malých prachových částicích ve vzduchu způsobuje červené západy slunce na Marsu a byl též využit při určování velikosti částic v prstencích Saturna. Při tomto výstupu v listopadu 2000 dosáhla 30 členná skupina dosáhla vrcholu Kilimanjara po šesti dnech.

Štítky: Západ slunce, Red, Kilimanjaro


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »