Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce nad Kilimanjarem

Uznání a copyright: Clayton Hogen-Chin (U. Minnesota)

Střecha Afriky hoří? Při výstupu v šest ráno se poblíž vrcholu Kilimanjara obzor rozsvěcuje rudě a nad mračny vykukuje vycházející Slunce. Ale nebojte se, v tomto případě se nejvyšší sopka v Africe nechystá vybuchnout. Úžasné barvy východu slunce jsou způsobeny rozptylem světla v atmosféře a na malých částicích mraků. Pokud by se všechno sluneční světlo, které způsobuje modrou oblohu, přidalo zpátky do Slunce a přilehlých oblastí, tak by se východ slunce jevil v barvě Slunce a ne červený. Podobný rozptyl světla na malých prachových částicích ve vzduchu způsobuje červené západy slunce na Marsu a byl též využit při určování velikosti částic v prstencích Saturna. Při tomto výstupu v listopadu 2000 dosáhla 30 členná skupina dosáhla vrcholu Kilimanjara po šesti dnech.

Štítky: Západ slunce, Red, Kilimanjaro


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »