Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt prstenců

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Pozemšťané 3. března hojně pozorovali úplné měsíční zatmění. A pouhý den předtím mohli dobře umístění pozorovatelé sledovat také měsíční zákryt Saturnu, když tato planeta procházela za Měsícem skoro v úplňku. Astronom Pete Lawrence ze Selsey ve Velké Británii dokonce viděl, jak se Saturn (po tečně) otírá o lunární okraj, jasný měsíční povrch zakrýval podstatnou část nádherných prstenců kolem plynového obra. Na tomto součtovém pohledu vytvořeném z videosnímků tečného zákrytu je jih nahoře a poloha Saturnu je zobrazena každých 90 sekund. Snímky byly pořízeny kolem zákrytu a potom zkombinovány a upraveny tak, aby se přizpůsobil velký rozdíl v jasnosti Saturnu a lunárního povrchu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »