Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt prstenců

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Pozemšťané 3. března hojně pozorovali úplné měsíční zatmění. A pouhý den předtím mohli dobře umístění pozorovatelé sledovat také měsíční zákryt Saturnu, když tato planeta procházela za Měsícem skoro v úplňku. Astronom Pete Lawrence ze Selsey ve Velké Británii dokonce viděl, jak se Saturn (po tečně) otírá o lunární okraj, jasný měsíční povrch zakrýval podstatnou část nádherných prstenců kolem plynového obra. Na tomto součtovém pohledu vytvořeném z videosnímků tečného zákrytu je jih nahoře a poloha Saturnu je zobrazena každých 90 sekund. Snímky byly pořízeny kolem zákrytu a potom zkombinovány a upraveny tak, aby se přizpůsobil velký rozdíl v jasnosti Saturnu a lunárního povrchu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »