Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt prstenců

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Pozemšťané 3. března hojně pozorovali úplné měsíční zatmění. A pouhý den předtím mohli dobře umístění pozorovatelé sledovat také měsíční zákryt Saturnu, když tato planeta procházela za Měsícem skoro v úplňku. Astronom Pete Lawrence ze Selsey ve Velké Británii dokonce viděl, jak se Saturn (po tečně) otírá o lunární okraj, jasný měsíční povrch zakrýval podstatnou část nádherných prstenců kolem plynového obra. Na tomto součtovém pohledu vytvořeném z videosnímků tečného zákrytu je jih nahoře a poloha Saturnu je zobrazena každých 90 sekund. Snímky byly pořízeny kolem zákrytu a potom zkombinovány a upraveny tak, aby se přizpůsobil velký rozdíl v jasnosti Saturnu a lunárního povrchu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »