Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hale Bopp: Velká kometa roku 1997

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Před deseti krátkými lety oblétala kometa Hale-Bopp Slunce a na planetě Zemi přes noc nabízela oslnivou podívanou. Tento skvělý pohled pořízený krátce po průchodu periheliem 1. dubna 1997 ukazuje památné ohony komety Hale-Bopp - bělavý prachový ohon a modrý iontový ohon. Iontový ohon zde přes severní oblohu přesahuje dobrých deset stupňů a slábne blízko dvojité hvězdokupy v Perseu, zatímco hlava komety leží blízko jasné hvězdy v souhvězdí Andromedy Almach. Pamatuje se na Hale-Bopp? Synové fotografa jsou v popředí ve věku 12 a 15 let a pamatují se. O kometě Hale-Bopp se hlásilo, že byla viditelná pouhým okem zhruba od pozdního května 1996 až do září 1997.

Štítky: Comet Hale Bopp, C/1995 o1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »