Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hale Bopp: Velká kometa roku 1997

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Před deseti krátkými lety oblétala kometa Hale-Bopp Slunce a na planetě Zemi přes noc nabízela oslnivou podívanou. Tento skvělý pohled pořízený krátce po průchodu periheliem 1. dubna 1997 ukazuje památné ohony komety Hale-Bopp - bělavý prachový ohon a modrý iontový ohon. Iontový ohon zde přes severní oblohu přesahuje dobrých deset stupňů a slábne blízko dvojité hvězdokupy v Perseu, zatímco hlava komety leží blízko jasné hvězdy v souhvězdí Andromedy Almach. Pamatuje se na Hale-Bopp? Synové fotografa jsou v popředí ve věku 12 a 15 let a pamatují se. O kometě Hale-Bopp se hlásilo, že byla viditelná pouhým okem zhruba od pozdního května 1996 až do září 1997.

Štítky: Comet Hale Bopp, C/1995 o1


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »