Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 2005ap: Nejjasnější dosud nalezená supernova

Uznání: SDSS, R. Quimby/McDonald Obs./UT-Austin

Co mohlo způsobit tak velký třesk? Tento výbuch supernovy byl tak jasný, že mohl být vidět i malým dalekohledem ze vzdálenosti skoro 5 miliard světelných let (rudý posuv 0,28). Specifické barvy emitované SN 2005ap ukazují, že šlo o supernovu typu II, což je druh hvězdné exploze kdy hvězda s vysokou hmotností začne ve svém jádru nebo blízkém okolí slučovat těžké prvky. Supernovy typu II typu mohou být silnější, než příbuzný typ I, ale v současnosti nejsou tak užitečné, protože astronomové nerozumí tomu, jak přesně zjistit jejich udivující jasnost. Proto jsou to slabší supernovy typu Ia, které astronomové používají ke kalibraci vzdáleností blízkého vesmíru. S lepším pochopením supernov typu II by astronomové mohli měřit vzdálenosti dále ve vesmíru a tak zkoumat stabilitu podivné temné energie, která dominuje současnému vesmíru. Na snímku nahoře je digitálně komprimovaný snímek, vpravo je vidět jasná supernova SN 2005ap, zatímco vlevo je patrné, že přimenším tři měsíce předtím tam nebyla vidět žádná vybuchující hvězda.

Štítky: Supernova, SN 2005ap, Brightest


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »