Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté útesy na severu Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Jak vznikly tyto vrstvy červených útesů na Marsu? Nikdo si není jistý. Severní polární čepička na Marsu je téměř rozdělena do dvou velkých částí dělením zvaným Chasma Boreale. Na Zemi není žádný podobný útvar. Na snímku nahoře je vidět několik prašných vrstev, které do tohoto hlubokého chasm vedou. Hrany útesů většinou míří vlevo, ale stále jsou částečně vidět i shora, odkud se jeví výrazně červené. Světlé oblasti jsou nejspíše vodní led. Snímek nahoře zabírá u severu Marsu asi jeden kilometr a výška klesá zprava doleva o více jak kilometr. Jedna z hypotéz vztahuje vznik Chasma Boreale k podpovrchové vulkanické aktivitě.

Štítky: Mars, Cliffs, Layers


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »