Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté útesy na severu Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Jak vznikly tyto vrstvy červených útesů na Marsu? Nikdo si není jistý. Severní polární čepička na Marsu je téměř rozdělena do dvou velkých částí dělením zvaným Chasma Boreale. Na Zemi není žádný podobný útvar. Na snímku nahoře je vidět několik prašných vrstev, které do tohoto hlubokého chasm vedou. Hrany útesů většinou míří vlevo, ale stále jsou částečně vidět i shora, odkud se jeví výrazně červené. Světlé oblasti jsou nejspíše vodní led. Snímek nahoře zabírá u severu Marsu asi jeden kilometr a výška klesá zprava doleva o více jak kilometr. Jedna z hypotéz vztahuje vznik Chasma Boreale k podpovrchové vulkanické aktivitě.

Štítky: Mars, Cliffs, Layers


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »