Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kompaktní skupina Hickson 90

Uznání: NASA, ESA, R. Sharples (Univ. Durham)

Kanadský astronom Paul Hickson se svými kolegy identifikoval při pátrání po galaxiích něco kolem 100 kompaktních skupin galaxií, které se nyní nazývají Hicksonovy kompaktní skupiny (Hickson Compact Groups - HCGs). Tento ostrý snímek z Hubbla ukazuje do značných podrobností jednu takovou skupinu galaxií HCG 90. Je vidět, že spolu silně interagují tři galaxie: prašná spirální galaxie roztažená a zborcená mezi párem velkých eliptických galaxií. Těsné přiblížení vyvolává bouřlivé vznikání hvězd. Gravitační přetahování v kosmickém časovém měřítku nakonec vyústí do splynutí této trojice do jediné velké galaxie. Proces splynutí se nyní chápe jako normální část vývoje galaxií, včetně naší vlastní Mléčné dráhy. HCG 90 leží asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). Tento pohled z Hubbla v odhadované vzdálenosti zabírá asi 80 000 světelných let. Hicksonovy kompaktní skupiny jsou pro pozemské astronomy také pěknou podívanou i s dalekohledy skromných rozměrů.

Štítky: Galaxie, Srážka, Merger, Hcg 90


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »