Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thorova přilba (NGC 2359) a planetární mlhovina

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo, Ray Gralak

Zdá se, že přes toto nádherné pole hvězd zprava zírá Thorova přilba (NGC 2359). Tento kout oblohy v souhvězdí Velkého psa (Canis Major) pokrývá asi 1.5 stupně, neboli 3 úplňky. Při bližším pohledu lze vlevo dole identifikovat objekt tohoto kosmického zírání jako slabou okrouhlou mlhovinu. Thorova přilba má heroické rozměry i na norského boha, měří asi 30 světelných let. Tato přilba je ve skutečnosti ovšem mezihvězdnou bublinou rozfouknutou rychlým větrem z jasné, hmotné hvězdy poblíž středu bubliny, který vymetl okolní molekulární mračno. Centrální Wolf-Rayetova hvězda je extrémně horký obr, stručně řečeno ve vývojové fázi před supernovou. Zato ta slabá okrouhlá mlhovina je planetární mlhovina, plynový rubáš umírající hvězdy o nízké hmotnosti. Vzdálenost k Thorově přilbě se odhaduje na asi 15 000 světelných let.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc2359, Wolf rayet star


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »