Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární X

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Ve středu této měsíční krajiny je triedrem nebo malým dalekohledem snadno vidět výrazné X. Ale jen nemnoho lidí jej zatím vidělo. Problém je, že toto lunární X je zřetelné jenom během čtyř hodin právě před první čtvrtí Měsíce. Iluze tohoto X vzniká s přispěním konfigurace kráterů Blanchinus, La Caille a Purbach na terminátoru, neboli na rozhraní mezi lunárním dnem a nocí. Kosmonaut, který by stál při první čtvrti blízko k těmto kráterům, by uviděl u obzoru pomalu vycházet Slunce. Stěny kráterů by byly ve slunečním světle, zatímco dno kráterů by bylo dočasně stále ve tmě. Kontrastující části jasných stěn proti tmavým dnům náhodou při pohledu ze Země vypadají jako X. Tento ostrý snímek lunárního X byl pořízen 3. března 2009 přibližně v 11:59 UT (světového času). Fáze první čtvrti Měsíce nastala 4. března v 7:46 UT.

Štítky: Měsíc, Kráter, First quarter, Terminator


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »