Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M39: Otevřená hvězdokupa v Labuti

Uznání: Heidi Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Na samé hranici lidského vnímání je barvité pole hvězd s jednou z největších otevřených hvězdokup severní oblohy. M39 zabírá úhel větší než Měsíc a poměrně málo hvězd se nachází ve vzdálenosti pouhých 800 světelných let v souhvězdí Labutě (Cygnus). Obraz M39 nahoře je mozaikou 33 snímků pořízených dalekohledem WIYN na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA. Hvězdy v M39 jsou všechny staré asi 300 miliónů let, takže jsou mnohem mladší než je stáří našeho Slunce 5000 miliónů let. Otevřené hvězdokupy se někdy nazývají též galaktické hvězdokupy a obsahují méně a mladší hvězdy než kulové hvězdokupy. Na rozdíl od kulových hvězdokupy jsou otevřené hvězdokupy obecně vázány na rovinu naší Galaxie.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Cygnus, M39


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »