Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická výzva k nejbližším hvězdám

Uznání a copyright: Yuvan Dutil & Stephane Dumas

Dokázala by Země dekódovat takovou zprávu, pokud by ji přijala z hloubi vesmíru? Obrázek nahoře poslali lidé z projektu Kosmická výzva (Cosmic Call) jako první stránku delší zprávy. Zpráva byla vyslána k okolním hvězdám v létě 1999 radioteleskopem. V roce 2003 byla odeslána další zpráva. Samostatný 70m radioteleskop, který tyto zprávy vyslal, se nachází na Ukrajině na Krymském poloostrově nedaleko města Jevpatoria. První stránka Kosmické výzvy 1999 je vidět nahoře a jsou na ní jen čísla, takže je pro luštitele snadnější ji dekódovat než slavnější zprávu vyslanou v roce 1974 ke vzdálené hvězdokupě M13. (Řešení je zde.)

Štítky: SETI, Lincos, Cosmic Call


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »