Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická výzva k nejbližším hvězdám

Uznání a copyright: Yuvan Dutil & Stephane Dumas

Dokázala by Země dekódovat takovou zprávu, pokud by ji přijala z hloubi vesmíru? Obrázek nahoře poslali lidé z projektu Kosmická výzva (Cosmic Call) jako první stránku delší zprávy. Zpráva byla vyslána k okolním hvězdám v létě 1999 radioteleskopem. V roce 2003 byla odeslána další zpráva. Samostatný 70m radioteleskop, který tyto zprávy vyslal, se nachází na Ukrajině na Krymském poloostrově nedaleko města Jevpatoria. První stránka Kosmické výzvy 1999 je vidět nahoře a jsou na ní jen čísla, takže je pro luštitele snadnější ji dekódovat než slavnější zprávu vyslanou v roce 1974 ke vzdálené hvězdokupě M13. (Řešení je zde.)

Štítky: SETI, Lincos, Cosmic Call


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »