Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce sopky Anak Krakatau

Uznání a copyright: Marco Fulle (Stromboli Online)

Sopka Krakatoa stále soptí. Popel z bouřlivého výbuchu možná dočasně pozměnil klima na Zemi už před 1500 lety, ale nejvíc je známá svým silným výbuchem v roce 1883, který zabil desítky tisíc lidí. Erupce z roku 1927 způsobila vynoření menší Anak Krakatau (Syn Krakatoy, pozn. překl.) z moře a vynořování vulkanického ostrova nadále pokračuje průměrnou rychlostí 2 cm za den. Poslední erupce Anak Krakatau začala v dubnu 2008 a pokračuje dodnes. Na snímku nahoře je vidět soptící Anak Krakatau z hlavního ostrova skupiny Krakatojských ostrovů, z ostrova Rakata. Vysoko nahoře jsou vidět zřetelně hvězdy včetně Velkého vozu. Snímek byl pořízen přes strom, který nedávno zachvátilo moře.

Štítky: Sopka, Krakatoa, Anak Krakatau


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »