Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce sopky Anak Krakatau

Uznání a copyright: Marco Fulle (Stromboli Online)

Sopka Krakatoa stále soptí. Popel z bouřlivého výbuchu možná dočasně pozměnil klima na Zemi už před 1500 lety, ale nejvíc je známá svým silným výbuchem v roce 1883, který zabil desítky tisíc lidí. Erupce z roku 1927 způsobila vynoření menší Anak Krakatau (Syn Krakatoy, pozn. překl.) z moře a vynořování vulkanického ostrova nadále pokračuje průměrnou rychlostí 2 cm za den. Poslední erupce Anak Krakatau začala v dubnu 2008 a pokračuje dodnes. Na snímku nahoře je vidět soptící Anak Krakatau z hlavního ostrova skupiny Krakatojských ostrovů, z ostrova Rakata. Vysoko nahoře jsou vidět zřetelně hvězdy včetně Velkého vozu. Snímek byl pořízen přes strom, který nedávno zachvátilo moře.

Štítky: Sopka, Krakatoa, Anak Krakatau


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »