Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Do nového světa

Uznání: Apollo 11, NASA

Člověk poprvé vstoupil do jiného světa 20. července 1969. Tím světem byl vlastní Měsíc Země. Na oslavu dnešního 40. výročí NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) zveřejnil digitálně obnovené video tohoto milníku v lidské historii. Na snímku nahoře se Neil Armstrong připravuje ke svému prvnímu historickému kroku. Na cestě dolů po žebříku lunárního modulu Armstrong zapojil zařízení včetně televizní kamery, která pořídila tento rozmazaný obraz. Obraz i hlas byl živě přenášen do celého světa a podle odhadů jej sledovala pětina světové populace. Přistání výprav Apollo na Měsíci bylo popsáno jako největší známý světový technický úspěch.

Štítky: Měsíc, Země, Apollo 11


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »