Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z Měsíce na Zemi

Uznání: Apollo 11, NASA

Po nejslavnější cestě moderních dějin byl čas se vrátit domů. Poté, co Neil Armstrong a Buzz Aldrin dali lidstvu možnost vymanit se za hranice planety Země a uskutečnili první procházku lidí na jiném tělese, odletěli s horním stupněm lunárního modulu zpátky za Michaelem Collinsem ve velitelském a servisním modulu na dráze kolem Měsíce. Collins zachytil na snímku nahoře z 21. července 1969 přibližování návratové lodi s Měsícem dole a Zemí daleko v dálce. Zítra bude 40. výročí prvního přistání lidí na Měsíci. Družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nedávno poslala první snímky většiny míst přistání Apolla včetně Apolla 11 s dostatečným rozlišením, že je vidět přistávací část lunárního modulu na Měsíci.

Štítky: Měsíc, Země, Apollo 11


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »