Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety, Velká zeď a sluneční zatmění

Uznání a copyright: Terry Cuttle Brisbane, Australia

Tato obloha byla zachycena při úplném zatmění Slunce v srpnu 2008. Nad pevností Jiayuguan na západním okraji Velké čímské zdi je vidět silueta Měsíce s třpytivou sluneční koronou okolo. Podél roviny ekliptiky lze spatřit všechny vnitřní planety Sluneční soustavy: Merkur, Venuši, Mars (a Zemi!) a také je vidět Saturn i jasnou hvězdu Regulus, stejně jako stopy stínu Měsíce po krajině. Za měsíčním stínem mimo stopu úplného zatmění sluneční světlo stále zjasňuje oblohu nad horami na obzoru 30 až 50 kilometrů daleko. Velice očekávané úplné zatmění Slunce 22. července 2009 bude z Číny opět viditelné. Na ztemnělé denní obloze se krátce objeví planety a jasné hvězdy, ovšem úplné zatmění nebude z Velké zdi vidět. Přesto v dráze úplného zatmění 2009, které začne v Indii a prolétne východně Asií do Tichého oceánu, leží velká města a zalidněné oblasti.

Štítky: Sluneční soustava, Total solar eclipse, Ecliptic plane, China, Great wall


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »