Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety, Velká zeď a sluneční zatmění

Uznání a copyright: Terry Cuttle Brisbane, Australia

Tato obloha byla zachycena při úplném zatmění Slunce v srpnu 2008. Nad pevností Jiayuguan na západním okraji Velké čímské zdi je vidět silueta Měsíce s třpytivou sluneční koronou okolo. Podél roviny ekliptiky lze spatřit všechny vnitřní planety Sluneční soustavy: Merkur, Venuši, Mars (a Zemi!) a také je vidět Saturn i jasnou hvězdu Regulus, stejně jako stopy stínu Měsíce po krajině. Za měsíčním stínem mimo stopu úplného zatmění sluneční světlo stále zjasňuje oblohu nad horami na obzoru 30 až 50 kilometrů daleko. Velice očekávané úplné zatmění Slunce 22. července 2009 bude z Číny opět viditelné. Na ztemnělé denní obloze se krátce objeví planety a jasné hvězdy, ovšem úplné zatmění nebude z Velké zdi vidět. Přesto v dráze úplného zatmění 2009, které začne v Indii a prolétne východně Asií do Tichého oceánu, leží velká města a zalidněné oblasti.

Štítky: Sluneční soustava, Total solar eclipse, Ecliptic plane, China, Great wall


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »