Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety, Velká zeď a sluneční zatmění

Uznání a copyright: Terry Cuttle Brisbane, Australia

Tato obloha byla zachycena při úplném zatmění Slunce v srpnu 2008. Nad pevností Jiayuguan na západním okraji Velké čímské zdi je vidět silueta Měsíce s třpytivou sluneční koronou okolo. Podél roviny ekliptiky lze spatřit všechny vnitřní planety Sluneční soustavy: Merkur, Venuši, Mars (a Zemi!) a také je vidět Saturn i jasnou hvězdu Regulus, stejně jako stopy stínu Měsíce po krajině. Za měsíčním stínem mimo stopu úplného zatmění sluneční světlo stále zjasňuje oblohu nad horami na obzoru 30 až 50 kilometrů daleko. Velice očekávané úplné zatmění Slunce 22. července 2009 bude z Číny opět viditelné. Na ztemnělé denní obloze se krátce objeví planety a jasné hvězdy, ovšem úplné zatmění nebude z Velké zdi vidět. Přesto v dráze úplného zatmění 2009, které začne v Indii a prolétne východně Asií do Tichého oceánu, leží velká města a zalidněné oblasti.

Štítky: Sluneční soustava, Total solar eclipse, Ecliptic plane, China, Great wall


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »