Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie M94

Uznání a copyright: Marcin Paciorek

Nádherný vesmírný ostrov M94 leží ve vzdálenosti zhruba 15 miliónů světelných let v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Tato zepředu viděná spirální galaxie je populárním cílem pro pozemské astronomy a měří asi 30 000 světelných let. Mezi její charakteristiky patří výrazné prachové pásy, jasné bodové jádro a jasný modrý prstenec, kterému dominuje světlo mladých hmotných hvězd. Hmotné hvězdy v prstenci jsou nejspíše mladší než 10 miliónů let a ukazují na to, že galaxie prošla zřetelně definovaným obddobím rychlého vznikání hvězd. Malé jasné jádro je typické pro Seyfertovu třídu aktivních galaxií, ale M94 je též známa jako galaxie s překotným vznikáním hvězd. Jelikož M94 je poměrně blízká galaxie, tak astronomové mohou do detailů zkoumat příčiny překotného vznikání hvězd.

Štítky: Star-formation, Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, M94, Star burst galaxy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »