Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie M94

Uznání a copyright: Marcin Paciorek

Nádherný vesmírný ostrov M94 leží ve vzdálenosti zhruba 15 miliónů světelných let v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Tato zepředu viděná spirální galaxie je populárním cílem pro pozemské astronomy a měří asi 30 000 světelných let. Mezi její charakteristiky patří výrazné prachové pásy, jasné bodové jádro a jasný modrý prstenec, kterému dominuje světlo mladých hmotných hvězd. Hmotné hvězdy v prstenci jsou nejspíše mladší než 10 miliónů let a ukazují na to, že galaxie prošla zřetelně definovaným obddobím rychlého vznikání hvězd. Malé jasné jádro je typické pro Seyfertovu třídu aktivních galaxií, ale M94 je též známa jako galaxie s překotným vznikáním hvězd. Jelikož M94 je poměrně blízká galaxie, tak astronomové mohou do detailů zkoumat příčiny překotného vznikání hvězd.

Štítky: Star-formation, Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, M94, Star burst galaxy


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »