Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie M94

Uznání a copyright: Marcin Paciorek

Nádherný vesmírný ostrov M94 leží ve vzdálenosti zhruba 15 miliónů světelných let v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Tato zepředu viděná spirální galaxie je populárním cílem pro pozemské astronomy a měří asi 30 000 světelných let. Mezi její charakteristiky patří výrazné prachové pásy, jasné bodové jádro a jasný modrý prstenec, kterému dominuje světlo mladých hmotných hvězd. Hmotné hvězdy v prstenci jsou nejspíše mladší než 10 miliónů let a ukazují na to, že galaxie prošla zřetelně definovaným obddobím rychlého vznikání hvězd. Malé jasné jádro je typické pro Seyfertovu třídu aktivních galaxií, ale M94 je též známa jako galaxie s překotným vznikáním hvězd. Jelikož M94 je poměrně blízká galaxie, tak astronomové mohou do detailů zkoumat příčiny překotného vznikání hvězd.

Štítky: Star-formation, Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, M94, Star burst galaxy


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »