Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Herkulu

Uznání a copyright: Tony Hallas

Tyto galaxie jsou z Kupy v Herkulu, archipelagu vesmírných ostrovů vzdálených zhruba 500 miliónů světelných let. Tato kupa též známá jako Abell 2151 je plná spirálních galaxií bohatých na plyn a prach se vznikajícími hvězdami, ale má poměrně málo eliptických galaxií s nedostatkem plynu a prachu a souvisejících nových hvězd. Barvy na tomto pozoruhodném hloubkovém kompozitu jasně ukazují hvězdotvorné galaxie s modrým odstínem a galaxie se staršími hvězdnými populacemi se žlutým odstínem. Tento ostrý obraz asi 3/4 stupně přes střed kupy odpovídá v odhadované vzdálenosti více jak 6 miliardám světelných let. Na této kosmické pohlednici galaxií je vidět, jak se některé srážejí nebo spolu splývají, zatímco jiné se bortí, což je jasný důkaz, že galaxie v kupách vzájemně interagují. Zdá se, že samotná Kupa v Herkulu je výslednicí probíhajícího slučování menších kup galaxií a považuje se za podobnou s mladšími kupami galaxií v mnohem vzdálenějším raném Vesmíru.

Štítky: Kupa galaxií, A2151, Abell 2151, Hercules galaxy cluster


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

17 hod. 20 min. starý Měsíc.

Další informace »