Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chameleonovy tmavé mlhoviny

Uznání a copyright: Andrey Kuznetsov

Chameleon je malé souhvězdí blízko jižního nebeského pólu. Vzhledem k tomu, že se nechlubí žádnými jasnými hvězdami, tak nenápadně splývá s jižní hvězdnatou oblohou. Tento snímek pořízený pod tmavou oblohou Naminie odhaluje úžasný aspekt tohoto plachého souhvězdí, řadu prašných mlhovin a barvitých hvězd. Po scéně jsou rozesety modré reflekční mlhoviny, ale pastvou pro oči jsou komplexní stříbřité mraky, které jen slabě odrážejí světlo hvězd a jsou posázené hustými tmavými mlhovinami. Tmavé mlhoviny vystupují proti pozadí hvězd. Tento pohled na mračna kosmického prachu zabírá na obloze asi 4 stupně.

Štítky: Prach, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Chameleon


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »