Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6240: Splynutí galaxií

Uznání: NASA / JPL-Caltech / STScI-ESA / S. Bush, et al. (Harvard-Smithsonian CfA)

NGC 6240 nabízí vzácný pohled na kosmickou katastrofu v její závěrečné křeči. K této titánské srážce galaxie s galaxií dochází zhruba 400 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Tyto spojující se galaxie, které jsou jedním z nejjasnějších zdrojů na infračervené obloze, vyvrhly zborcené slapové ohony hvězd, prachu, plynu a prochází fází překotného vznikání hvězd. Obě superhmotné černé díry z původních galaktických jader splynou do jedné ještě hmotnější černé díry. Brzy zůstane pouze jedna velká galaxie. Snímek této scény je kompozitem z více vlnových délek; červená barva sleduje infračervenou emisi prachu zaznamenanou Spitzerovým kosmickým dalekohledem, viditelné světlo z hvězd a plynu z Hubbla je v zelených a modrých odstínech. Celý pohled v odhadované vzdálenosti NGC 6240 zabírá přes 300 000 světelných let.

Štítky: Infračervený, Aktivní galaxie, Multiwavelength, Optical, Galaxy collision, Merger


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »