Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc se starými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co je na dně těch podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. K zodpovězení této otázky prolétla družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, v letech 2005 a 2010 kolem tohoto měsíce s houbovitou strukturou a pořídila snímky do bezprecedentních podrobností. Snímek ve falešných barvách z průletu v roce 2005, který je vidět nahoře, ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a obecně starým povrchem. Malé rozdíly v barvách nejspíše představují různé složení povrchu. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký neznámý tmavý materiál. Prohlídka snímku ukazuje jasné útvary, které ukazují na to, že tmavý materiál by mohl být v některých místech tlustý jen desítky metrů. Hyperion měří asi 250 kilometrů, chaoticky rotuje a má tak nízkou hustotu, že může uvnitř obsahovat rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Krátery, Hyperion


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »