Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hřiště geometrů nad Wyomingem

Uznání a copyright: Robert Arn (Colorado St. U.)

Pokud sjedete několik kilometrů z hlavní dálnice přes Wyoming, tak můžete uvidět něco neobvyklého. Přesněji, kousek od města Buford, Wyoming, USA, byste mohli narazit na geometrický Památník Amesům, který je vidět vpravo a který byl postaven na památku finačníků historické transkontinentální železnice napříč Severní Amerikou. Nádherná širokoúhlá mozaika ovšem zachycuje i jiné geometrické vzory, mnoho z nich ve velmi velké dálce. Zcela vlevo je například lunární halo obklopené lunární koronou kolem zapadajícího Měsíce. Vpravo je zase oblouk centrálního pásu naší Mléčné dráhy kolem pyramidální struktury. Vpravo od památníku obzor ozařují světla města Cheyenne. Všechny snímky pro vytvoření tohoto 360 stupňového kompozitu byly pořízeny minulý měsíc za jednu noc. Ovšem digitální spojení snímků zabralo spoustu času a výsledkem je i několik nepřirozených míst v krajině i na obloze. Dokážete některé najít?

Štítky: Měsíc, Mléčná dráha, Wyoming


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »