Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Merkuru ve zvýrazněných barvách

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Kosmická sonda MESSENGER nedávno dokončila prvních 100 obletů planety Merkur. Kamery MESSENGERu zachytily podrobné snímky s využitím osmi různých barev ve viditelném a blízkém infračerveném světle, přičemž zkoumaly povrchové složení a pátraly po vodítcích k historii a evoluci nevnitřnější planety Sluneční soustavy. Tento ostrý snímek kombinuje tři barvy z širokoúhlé kamery MESSENGERu, ale přehnaným způsobem. Povrchové barvy Merkuru by se pouhému oku jevily poměrně mdlé. Snímek zachycuje přes 1000 kilometrů a v původním rozlišení ukazuje podrobnosti velké pouhý kilometr. Projekt MESSENGER dnes uvolní nové snímky a vědecké poznatky z první družice Merkuru.

Štítky: Merkur, Color, Messenger


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »