Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelná echa z V838 Mon

Uznání: NASA, ESA, H. E. Bond (STScI)

Vnější povrch hvězdy V838 Mon z neznámých důvodů náhle prudce expandoval a výsledkem bylo to, že se v lednu 2002 stala nejjasnější hvězdou v celé Galaxii Mléčná dráha. Potom stejně náhle zeslábla. Takový hvězdný záblesk nebyl nikdy předtím pozorován. Je pravda, že supernovy a novy vyvrhují do vesmíru materiál. Ale i když záblesk V838 Mon vyvrhl materiál do vesmíru, tak to, co je vidět na tomto snímku, je ve skutečnosti vně se pohybující světelné echo jasného záblesku. Ve světelném echu se světlo záblesku odráží od postupných, stále vzdálenějších prstenců v okolním mezihvězdném prachu, který již hvězdu obklopuje. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Světelné echo má průměr asi šest světelných let.

Štítky: Variable star, V838 mon, Light echoes


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »