Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku
HC">předchozínásledující

Geminida nad Íránem

Uznání a copyright: Arman Golestaneh

Některé krásné věci začínají jako zrnko písku. Zrníčko chycené v ústřici roste do duhově lesklé a na pohled krásné perly. Pokud takové zrnko uhání atmosférou rychlostí 35 kilometrů za sekundu, tak se ze zrnka kosmického písku stává úžas vyvolávající meteor, jehož prchavou krásu může spatřit kdokoliv, kdo se chce dívat. Meteorický roj Geminid letos vyvrcholil minulý týden a nadšení pozorovatelé i navzdory záři jasného Měsíce napočítali až 150 meteorů za hodinu. Na snímku nahoře meteor nad sopkou Taftan v jihovýchodním Íránu prolétl mezi jasnou hvězdou Sírius hodně vlevo a dobře známým souhvězdím Orion ve středu snímku. Pozorovatelé se už těší na Geminidy v příštím roce, které by měly vyvrcholit při novu.

Štítky: Meteorický roj, Iran, Geminid


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »