Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Mořský racek

Uznání a copyright: Harel Boren

Široký prostor zářivého plynu a prachu se pozemským astronomům připomíná ptáka a tak získal populární název mlhovina Mořský racek. Portrét tohoto kosmického ptáka pokrývá 1,6° v rovině Mléčné dráhy téměř směrem k hvězdě Sirius, což je alfa hvězda v souhvězdí Velký pes (Canis Major). Další pozoruhodné objekty v této oblasti mají katalogové označení: NGC 2327, kompaktní, prašná emisní oblast s vnořenou hmotnou hvězdou, která tvoří hlavu ptáka (mlhovina Papoušek nad středem). IC 2177 zase tvoří oblouk křídel racka. Komplexu prachových a plynových mračen s mladými jasnými hvězdami dominuje červená záře atomárního vodíku a v odhadované vzdálenosti 3800 světelných let měří asi 100 světelných let.

Studenti (jakéhokoliv věku): Podívejte se zdarma na astronomické přednášky online (anglicky).

Štítky: Gumova mlhovina, Hydrogen gas, Ic2177, Ngc2327, Emission region


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »