Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační traktor

Uznání a copyright: Dan Durda (FIAAA, B612 Foundation)

Jak byste změnili dráhu asteroidu, který by ohrožoval Zemi? Jedním z nápadů je hmotná kosmická loď, která svoji gravitaci využívá jako tažné lano, jak je patrné na ilustraci, kde je vidět gravitační tahač v akci. V hypotetickém scénáři vypracovaném v roce 2005 vědci Edward Lu a Stanley Love z Johnsonova vesmírného střediska NASA táhne 20-ti tunová kosmická loď na elektrický nukleární pohon asteroid o průměru 200 metrů jednoduše tím, že se nad ním vznáší. Trysky iontového pohonu lodi míří mimo povrch. Trvalý tah by postupně a předvídatelně změnil kurz tahače a asteroidu vázaných svojí vzájemnou gravitační přítažlivostí. I když to zní jako science fiction, tak iontové motory pohánějí existující kosmické lodi a gravitační traktor by fungoval nezávisle na struktuře asteroidu nebo na vlastnostech jeho povrchu.

Štítky: Kosmická loď, Asteroid, Gravity, Illustration, Tractor near earth asteroid


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »